Netradiční výlet po Nizozemsku: prozkoumejte tajemnou provincii Zeeland v Nizozemsku

Provincii Zeeland najdete na jihozápadě země u hranic s Belgií. Převážná část této provincie Nizozemska leží pod hladinou moře a svým bojem s vodními živly je přímo proslavená. Po katastrofických povodních z roku 1953 zde vytvořili Holanďané ochranný systém přehrad Deltawerken, aby zabránili budoucím záplavám. To ale zdaleka není ten jediný důvod, proč tuto provincii na svých toulkách Nizozemskem nevynechat.

Proč zrovna do této provincie?

Jsem si jistá tím, že vás ani nenapadlo se na svých cestách Nizozemskem podívat právě do této provincie. Právě proto jsem se rozhodla dát vám důvod to změnit. Nehledě na to, že jedním z velkých důvodů je právě už to, že do této provincie moc turistů nevyráží. Ale k vidění je toho zde spousta.

Zeeland je místo, kde se spojuje bohatství obchodníků, tvrdá dřina námořníků, vznešenost panského rodu i běžný život prostého lidu s kulturou, architekturou a uměním, ze kterého budete nadšení. Historie tu ožívá a vy máte možnost se o tom přesvědčit na vlastní oči.

Kromě historie tu na vás také čeká nejvíce michelinských restaurací v celém Nizozemsku v přepočtu na hlavu a samozřejmě nechybí písečné pláže lemující hladinu Severního moře. Provincie Zeeland je ideální k městskému turismu, relaxování v přírodě či sportovnímu vyžití – mnoho Holanďanů se sem jezdí nadýchat čerstvého mořského vzduchu a projet se při tom na kole přírodou.

Hlavní město Middelburg

Middelburg je historické město s překrásnou architekturou. Jeho historie se táhne zpět až do 9. století. Díky nájezdům vikingů ho měšťané opevnili a dnes patří k ostatním historicky opevněným městům Nizozemska.

My jsme se do Middelburgu vydali v létě s našimi přáteli. Zahráli jsme si tam únikovku, prošli bleší trh na náměstí, užili si procházku městem přes opatství až po přístav a najedli se v jedné z restaurací v blízkosti náměstí. Slunce nám přálo a byl z toho opravdu nádhernej den plnej zážitků. Pokud chcete něco trochu jinýho a přesto naprosto magickýho, zajeďte se podívat do zeelandského Middelburgu.

Město se pyšní velmi zajímavou historií. Ve 12. století se sem nastěhovali mnichové, kteří tu založili opatství, které stojí dodnes.

V průběhu fungování společnosti VOC (Sjednocenná východoindická společnost) se stal Middelburg bohatým a důležitým městem díky probíhajícímu obchodu.

Město sice postupně ztrácelo na důležitosti vůči dalším velkým městům jako je Amsterdam nebo Rotterdam, udrželo si ale svůj půvab, spoustu monumentů a historickou architekturu. A to i přesto, že bylo za války bombardováno. Na rozdíl od Rotterdamu se ale vedení města rozhodlo zrenovovat poškozené budovy v totožném stylu. V Middelburgu tedy dodnes najdeme nespočet architektonických skvostů, které nám navodí středověkou atmosféru.

Co vás v Middelburgu čeká a proč byste sem měli vyrazit?

Zeeuws Museum

Muzeum historie celé provincie včetně novodobých uměleckých děl. Najdete ho v opatství z 12. století, jehož součástí je několik věží a dva kostely. Třešničkou na dortu je fakt, že tenhle komplex vypadá jako jednovaječné dvojče Bradavic z Harryho Pottera.

Dlouhej Honza

Tak jsem familiárně překřtila kostelní věž De Lange Jan. Nejen, že je samozřejmě krásná a majestátní, ale můžete si ji taky vyšplhat a užít si pohled na město z 90metrové výšky. Vstup: 4€

Náměstí

O víkendu se tu konají trhy. Kolem je spousta obchůdků, kde můžete strávit odpoledne. Vyřádí se tu i milovníci jídla, protože náměstí je přímo obsypané restauracemi. A to nejlepší na konec: budova staré radnice v gotickém stylu je jedna z nejkrásnějších budov v celém Nizozemsku. Její součástí je i věž se zvony a hodinami. Posuďte sami.

Historických budov, které vás naprosto okouzlí, je tu ale mnohem víc, například De Kloveniersdoelen. Dnes tu najdete kavárnu, restauraci a kino.

Přístav

Tady se vám opravdu naskytne dechberoucí pohled na typické romantické domečky položené nad kanály, na kterých jsou pro změnu zaparkované loďky. Prozkoumat to tu můžete ze všech stran díky několika mostům, které jsou nazdobené květinami. Můžete zde obdivovat hausbóty, kterých tu najdete nespočet a od jara do podzimu můžete obdivovat i kvetoucí výzdobu, kterou tu Holanďané nešetří.

Kde se najíst?

Pro náročnější gurmány po stopách michelinského průvodce!

Restaurace Barres a Scherp jsou dvě z nejlépe hodnocených restaurací v Middelburgu. Obě najdete na seznamu Michelin guide. Za tento gurmánský zážitek si ale samozřejmě připlatíte. Webové stránky: Barres a Scherp

Kvalita a lokální produkty: Zeeuwse Streken

Pokud se nebojíte lehce si připlatit za kvalitu, ale pořád se chcete najíst tak nějak běžně a ne moc luxusně, je tato restaurace pro vás to pravé ořechové. V této restauraci se výborně najíte z lokálních a sezonních produktů. Najdete tu širokou nabídku mořských plodů a ryb od místních rybářů. Otevřeno mají každý den od 12:00 a menu si můžete projít na jejich webových stránkách: Zeeuwse Streken – Het vis restaurant van Middelburg!

Zlatá střední cesta: Het Packhuys

Najíte se zde kvalitně a chutně v běžné cenové relaci. Webové stránky: À la carte – Restaurant Het Packhuys

Rychlej oběd a hurá prozkoumávat dál: Sedněte do jednoho z café barů na náměstí a objednejte si typický holandský sendvič, například v The Tosti Bar.

Kde se ubytovat?

Po celém Middelburgu najdete nepřeberné množství hotelů a dalších možností, kde se ubytovat. Přehledný seznam najdete na booking.com

Nejen Middelburg je velmi atraktivním cílem pro turistické výlety v provincii Zeeland. Spoustu zábavy i historického šarmu si užijete i ve městech Veere, Vlissingen nebo Goes.

Rádi byste se vydali na cestu za holandskými zážitky, ale potřebujete s plánováním pomoct? Neváhejte se mi ozvat, ráda Vám pomůžu naplánovat váš výlet od A po Z bez starostí a přesně na míru včetně rezervace letenek a ubytování. Jak vypadají itineráře na míru a co od nich čekat se podívejte tady.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.