Co dělat v Nizozemsku ve vánoční době?

Vánoční doba přináší období kouzel a magie. Patří k ní světelné dekorace, teplé vlněné šály, vůně perníčků, vanilky a skořice, svařené víno zahřívající promrzlé ruce, koledy, vánoční stromky a spousta dalšího. I tuhle atmosféru můžete zažít v Nizozemsku. Zde vás navíc budou čekat pohledy na rozsvícené lodě zaparkované na vodních kanálech, dlouhá kluziště, typické holandské dobroty ve stáncích a dekorativní osvětlení v dobových uličkách s úzkými tradičními holandskými domky.

Vánoce v Nizozemsku prostě mají své kouzlo. V tomto článku vám dám několik tipů, jak si je zde užít co nejvíce, a jaké události v této době stojí za návštěvu.

1) Vánoční trhy

První na našem vánočním seznamu je naprostá klasika: vánoční trhy. Pokud jste zvyklí na vánoční trhy z velkých českých měst, budete z těch klasických holandských možná trochu zklamaní. Musíte tedy pozorně vybírat.

Klasikou, která vás jistě nezklame, jsou vánoční trhy v provincii Limburg. Konkrétně ve Valkenburgu a Maastricht.

I v dalších městech se ale konají vánoční trhy, které stojí za návštěvu, jako například trh v Den Haagu nebo Deventeru. Klasikou je i Ice Village v Amsterdamu na Museumplein, kde kromě trhů najdete i tradiční ledové kluziště.

Za zmínku ale stojí i vánočně osvícené lodě stojící v přístavu v Rotterdamu a jeho nákupní čtvrť s ozdobeným vánočním stromem. Nazdobené lodě vytváří magickou atmosféru v každém přístavním městě, například i u nás v Maassluis.

2) Návštěva vánočního ráje – zahradního centra

Brouzdání holandskými zahradními centry je má oblíbená činnost ve všech ročních období, ale v tom zimním to stojí opravdu za to. Zahradní centra v Nizozemsku se totiž v zimě promění v opravdovou vánoční vesnici, kterou znáte z amerických filmů.

Čekají vás tu nazdobené vánoční stromky ve všech barvách a variantách, nové vánoční trendy, dekorace, světelné venkovní dekorace, ale i části typických vánočních miniaturních vesniček: jako typické holandské obchody, stánky s poffertjes (lívanečky), nebo stroopwafels (vaflemi), větrné mlýny i spousta dalších domečků, které jsou běžnou součástí vánoční vesničky. Návštěva zahradního centra může být low cost výlet – vstup je totiž zdarma, ale jen do chvíle, kdy se naprosto zamilujete do nové vánoční kolekce, kterou určitě musíte mít.

3) Události spojené s vánoční dobou

Určitě vám můžu doporučit události s vánoční tématikou, které probíhají jednou ročně právě v této době.

Amsterdamse Winterparadijs

Zimní ráj v Amsterdamu neboli Amsterdamse Winterparadijs probíhá od 15. prosince do 1. ledna v RAI Areně v Amsterdamu.

A co vás tu čeká?

Arena bude nazdobena do vánočního kabátu. Budou zde stánky s občerstvením i s tradičními vánočními pochoutkami jako jsou oliebollen, opekání marshmallows nebo lívanečky. V areně bude umělý sníh, můžete si tu zahrát zimní sporty, ale nebude chybět ani bludiště, velké ledové kluziště a další atrakce jako obří skluzavka, pouťový kolotoč pro děti i dospělé, ruské kolo, silent disco, virtuální realita, karaoke a doprovodný program se zpěváky či kouzelníkem.

Program je tu postavený pro děti, dospívající i dospělé. Výlet do zimního království si tedy užijí všechny věkové skupiny.

Zažijete tu například i koulovačku, curling, ale i závod s koly na ledě a samozřejmostí jsou i trhové stánky, kde můžete třeba dokoupit nějaké dárky pod stromeček.

Kdy: 15.12. – 1.1. 2022

Kde: RAI Arena, Amsterdam

Vstup: 26.50€

Webové stránky: Het Amsterdamse Winterparadijs

Country & Christmas Fair – Kasteel De Haar

Zámek De Haar je proslavený svým listopadovým veletrhem s vánoční tematikou. Najdete tu spoustu stánků, možnost zakoupit vánoční dárky, ochutnat holandské sladké speciality jako jsou lívanečky neboli poffertjes a projít se touto vánoční atmosférou s teplým svařákem či vánočním punčem v ruce. Nechybí zde ale ani stánky s holandskými sýry, rybami a dalšími pochutinami. Celá zámecká zahrada je vyzdobena do vánočního, čekají na vás tedy vánoční stromky, dekorace a po setmění spousta světel. Součástí zimního veletrhu je i vodní světelná show.

Pozor! V ceně vstupenky na zimní trh NENÍ ZAHRNUTA prohlídka zámku.

Kdy: 22.11.-27.11. po-so 10-22, ne 10-18

Kde: Kasteellaan 1
3455 RR Haarzuilens

Vstup: 17.50€ na osobu

Webové stránky: CCF Tickets (countrychristmasfair.nl)

Amsterdam Lights Festival

Festival světla v Amsterdamu se každoročně koná ve vánoční době. Letos je tématem Imagine Beyond a čeká nás 20 nových světelných instalací, které jsou rozesety různě po městě.

Kolem světelných instalací se můžete buď projít pěšky (7.50€) nebo projet lodí (26.50€).

Kdy: 1.12.- 22.1.2023

Kde: Amsterdam

Vstup: 7.50€ pěšky / 26.50€ lodí

Webové stránky: Amsterdam Light Festival

4) Winter Efteling

Efteling je mým nejoblíbenějším zábavním parkem. Detailně jsem ho popsala v tomto článku. V zimním období je ale jeho návštěva naprosto speciální. Pohádkový Efteling se totiž oblékne do zimního kabátu, při přechodu z jedné atrakce na druhou si můžete vychutnat horký svařák nebo punč, po zatmění se můžete kochat pohledem na zimní poblikávající světelné dekorace a celkově se zde cítíte jako v Zimní královně od Hanse Christiana Andersena. Pokud se do Eftelingu chystáte, doporučuji navštívit ho právě v tomto období. Já už jsem zimní Efteling zažila dvakrát a přemýšlím, že si ho neodpustím ani letos.

Kdy: 14.11. – 5.3.2023

Kde: Kaatsheuvel

Vstup: 38€ – 46€

Webové stránky: Wereld vol Wonderen – Efteling

5) Venkovní kluziště

K vánoční době v Nizozemsku neodmyslitelně patří i venkovní ledová kluziště. Ta najdete ve spoustě větších měst a drtivá většina z nich je krytá. Zde najdete seznam měst, ve kterých letos ledové kluziště můžete najít a užít si spoustu ledových zážitků.

Seznam měst:

Amsterdam – Rembrandtplein 18.11. – 8.1.2023

Amsterdam – Museumplein do 5.3. 2023

Scheveningen – Cool Event – 12.11. – 22.1.2023

Rotterdam – Plein 1940 – 15.12. – 8.1.2023

Leiden – Stadhuisplein – 9.12.-8.1.2023

Doufám, že jste v těchto tipech našli inspiraci pro vaše zimní dobrodružství. Pokud se do Nizozemska chystáte a chcete pomoct naplánovat váš výlet, mrkněte se na moji nabídku itineráře na míru. Ráda vám váš výlet naplánuji do detailu a ušetřím vám spoustu času i starostí.

Mohlo by Tě zajímat: