Jak si vypěstovat barevné tulipány na zahradě

tulipánová pole holandsko

Tulipány jsou nádherné květiny. A nejeden z nás by na své zahrádce rád vykouzlil barevný ráj plný těchto šarmantních květin. Díky životu v Holandsku jsem tulipánům a tulipánovým polím naprosto propadla. Přináším vám tedy návod na krásné tulipánové záhonky z první ruky.

Pojďme se podívat na to, co doporučují holandští pěstitelé, aby nám naše zahrádka vzkvétala stejně tak, jako každoročně vzkvétají jejich tulipánová pole.

Kvalitní cibulky

V první řadě je důležité vybrat správné a kvalitní cibulky a rozhodnout se, jestli chcete mít na zahradě jednoletky, nebo rostlinky víceleté.

Pokud cibulky koupíte před podzimem, umístěte je do lednice. Dbejte na to, aby nebyly v blízkosti jablek, v opačném případě chytí jednoduše plíseň.

Kdy vysazovat?

Tulipány sázíme na podzim, před tím, než dorazí první mrazy. Vybereme slunné místo. Tulipány jsou náchylné na přelití, dbáme tedy na to, aby půda byla dobře odvodněná. Sázíme je do zorané půdy, do hloubky zhruba 20 cm s mezerami vedle sebe 15 cm, aby mohli jednoduše zakořenit. Tulipánové cibulky sázíme špičkou nahoru. Jakmile jsme hotovi, zem zalejeme, tulipány pohnojíme a necháme je přes zimu odpočívat.

Na jaře začnou tulipánové stonky vyrůstat, od té doby zaléváme jen v případě, kdy je zem velmi suchá. V případě pravidelných dešťů není další zalévání nutné.

Pokud na tulipánech najdete známky nemocí (vyznačují se například hnědými skvrnami nebo změnou barev), cibulku vyhrabejte a vyhoďte před tím, než se nemoc rozšíří i na ostatní rostliny.

Jakmile tulipány kvetou, ustřihněte je a dejte si je do vázy. Navrátí to veškerou energii zpět do cibulky a ta tak dostane více síly do dalších let. A vám takto ustřižené tulipány udělají ve váze velkou parádu.

Tulipány můžeme také nechat v zemi až do odkvětu

Poté, co tulipány odkvetou, odřízneme zbytek květu se semeníky, aby se energie vrátila zpět do cibulky. A rostlinu necháme být až do doby, kdy její listy zežloutnou a seschnou. Tehdy máme dvě možnosti. Buď tulipány necháme v zemi, v ideálních podmínkách by měly být schopny na jaře opět vykvést, nebo cibulky vyhrabeme, očistíme a necháme osušit. A v suchu je pak budeme skladovat až do podzimu, kdy je znovu vysadíme.

Druhá možnost většinou přináší lepší výsledky, ale je časově i fyzicky mnohem náročnější.  

Jak se starat o tulipány ve váze?

Existuje několik pravidel, které vám zaručí, že vaše čerstvé tulipány vydrží ve váze co nejdéle.

  1. Použijte vysokou, čistou vázu
  2. Zastřihněte tulipánové stonky šikmo, aby mohli lépe vstřebat vodu.
  3. Do vody rozmíchejte lžičku cukru, zabrání to infekcím.
  4. Dbejte na to, aby tulipány měly po celu dobu dostatek vody
  5. A také na to, aby byla váza dostatečně vysoká. aby jim nevisely hlavičky dolů. Tulipány vám ve váze ještě chvilku porostou.  

Pokud vám tulipány ve váze nebo doma na zahrádce nestačí a chcete holandská tulipánová pole vidět na vlastní oči, mám pro vás řešení. Průvodce Cesta za tulipány vám pomůže vaši cestu za tulipány naplánovat do nejmenšího detailu. Podívejte se ZDE, co všechno se v průvodci dočtete.

Mohlo by Tě zajímat:

1 komentář

  1. […] Na druhou stranu, pokud už cibulky tulipánů máte, ale nevíte, jak tulipány efektivně pěstovat, přečtěte si tento článek. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *