Město piva Haarlem a co v něm navštívit.

Pokud pojedete do Holandska na výlet, Haarlem byste rozhodně neměli vynechat. Ano, používám název Holandsko a v tomto případě je to výjimečně správně. Haarlem se totiž nachází v provincii Severní Holandsko a dokonce je jejím hlavním městem. Najdete ho kousek od Amsterdamu a svou krásou i počtem mostů a kanálů dokáže hlavnímu městu hravě konkurovat. Právě podle tohoto města dostala své jméno newyorkská čtvrt Harlem.

Užijte si Haarlem na plné obrátky

Toto historické město zvládnete svižným krokem projít za jeden den, pokud si ho ale chcete náležitě užít, přespěte zde. Haarlem je také ideálním místem jako zázemí pro výlety hlouběji do země. Budete blízko Amsterdamu, ale zároveň se vyhnete jeho ruchu. Ubytování hledejte například na booking.com. Na tomto odkazu si můžete ubytování vyhledat a zarezervovat.

Okružní plavba po kanálu

Do Haarlemu jsme vyrazili na konci léta, kdy sluneční paprsky ještě řádily ve vzduchu a já si tak mohla vychutnat svou úplně první plavbu po holandském kanálu.

A můžu vám ji doporučit všema deseti.

Za necelou hodinku jsme totiž obepluli celé město, viděli všechny jeho klenoty, jako jsou muzea, historická architektura, větrný mlýn, bývalá věznice nebo katedrála. Plavba probíhala souběžně s výkladem, který je v holandštině i angličtině, takže se rovnou dozvíte zajímavosti i historii týkající se města.

Vstupenky na okružní plavbu můžete zarezervovat zde.

Kousek historie Haarlemu

Hned z počátku se dozvíte, že je Haarlem město piva. V minulosti se tu totiž nacházelo kolem 20 pivovarů, které z vody z kanálů vařili místní pivo. Dodnes existují v Haarlemu 4 pivovary, jejichž pivo vám výlet může ještě o něco zpříjemnit.

Ochutnejte například vyhlášené haarlemské pivo Jopen, které se tu vaří v bývalém kostele Jopenkerk.

Propluli jsme například i skrz most, který je neprůjezdný, když je vysoká voda a v letních měsících je ověšen milionem pavouků. Dokážete si asi představit, jak moc mě, arachnofobika, tahle informace dokázala vykolejit.

Když se totiž opravdu pozorně zadíváte, vidíte všudypřítomné pavučiny a jejich majitelé hrdě zavěšené na nich. Ale přežila jsem a celkový dojem z plavby to nakonec nezkazilo.

Kanály jsou lemované historickými gevels, tedy úzkými, vysokými domky s typickou architekturou. A atmosféra Haarlemu mě naprosto nadchla.

A co uvidíte pěšky?

Po plavbě jsme vyrazili na procházku centra města, které jsme po kanálech obepluli. Tam vás budou čekat vysoké kostely, úzké uličky, náměstí, na kterém se o víkendu pořádají trhy a samozřejmě restaurace se svými terasami, kde se můžete zastavit a vychutnat si krásu tohoto města s něčím dobrým na zub.

Kostel sv. Bavona – Sint Bavokerk

Třeba právě s výhledem na kostel svatého Bavona, který se na náměstí nachází. A pokud vás zajímá, jak vypadá zevnitř, můžete ho klidně navštívit.

Vstupné stojí 3€ na osobu a otevírací doba je pondělí až sobota mezi 10:00 – 17:00.

Z venku vás tato majestátní stavba naprosto ohromí. Vnitřek je vcelku strohý, mně osobně mnohem víc zaujala katedrála svaté Barbory v Kutné Hoře.

Není to ale jediná památka, kterou v Haarlemu můžete navštívit.

KoepelKathedraal

Na okraji města se nachází katedrála. Jmenuje se KoepelKathedraal a je spolu s dalšími 4 katedrálami na seznamu 5 nejdůležitějších katedrál na světě, které byly postaveny mezi roky 1850-1950.  Katedrálu je možné navštívit od pondělí do soboty mezi 10:30 – 17:00 a v neděli mezi 12:00 – 17:00. Vstupné stojí 08.50€ včetně vstupu na věž.

Nebo můžete navštívit například jedno z několika muzeí, které v Haarlemu jsou.  Na výběr je například z archeologického muzea, muzea Haarlemu, věděckého muzea nebo muzea vysoušení jezera Haarlemmermeer.

Teyler’s museum

Toto muzeum je prvním a také nejstarším muzeem Nizozemska. Najdete tady rozsáhlou archeologickou sbírku s třešničkou na dortu v podobě skeletonu dinosaura, který byl objeven na území dnešní Moravy. Dále tu můžete obdivovat geologickou sbírku, obrazy holandských mistrů, prastaré fosilie, rostliny a spoustu dalšího.

Jopenkerk – pivovar v bývalém kostele

Předělávání kostelů je taková nizozemská specialita. V každém městě tu najdete několik kostelů. Spousta z nich už ale neslouží svému prvotnímu účelu a jelikož tu není místa na zbyt, předělávají se k jiným účelům. Najdete tu třeba kostely sloužící jako kulturní domy, kavárny, restaurace nebo pivovary. A právě haarlemský pivovar Jopen najdete v bývalém kostele.

Klikaté uličky

Samozřejmostí je i nákupní třída, ale té já se na výletech zdaleka vyhýbám, takže o té vám bohužel víc nepovím. Co ale můžu doporučit je jen tak se ztratit z centra a proplouvat úzkými uličkami plnými kaváren, restaurací a barů, nasávat vůni kávy a užívat si atmosféru tohoto historického města.

Haarlem mě okouzlil a příležitost k jeho další návštěvě si určitě nenechám ujít.

Chystáš se do Amsterdamu? Připravila jsem pro tebe e-průvodce Amsterdamem s 3denním itinerářem, se kterým už si můžeš svou cestu jen bezstarostně užívat. Objednej ho tady.

Mohlo by Tě zajímat:

2 komentář

  1. Doporučuju pivovar v bývalém kostele 👌

    1. Ahoj Eliško, moc děkuji za tvůj tip! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *