Chceš odjet do zahraničí? Nezapomeň si s sebou sbalit pořádnou dávku odvahy a směle do toho.

Pokud vás život v zahraničí láká, směle do toho, stojí to za to. Nenechte se ale uvést do omylu, že to není dřina, protože nikdo vám opravdu nic zadarmo nedá. A jak umí být život v zahraničí sladký, přinese vám také spoustu momentů, které vám v ústech zanechají hořkou pachuť. Odradit by vás to ale nemělo, tedy, rozhodně to stojí aspoň za zkoušku. Vrátit se přece můžete vždycky a kdo nic nezkusí, nic nezažije. Pokud je výjezd do zahraničí vaším snem, jděte si za ním.

Nejtěžší krok je vyjít ze své komfortní zóny, rozhoupat se, vymotat se ze své teploučké kukly a vyjít z kůží na trh. Je logické, že zrovna ten první krok bude tím nejtěžším, protože vyjít do neznáma se nám totiž většinou přirozeně vůbec nechce. Pokud ale vyrazíte, čeká vás pořádná jízda, na které vás potká spousta dobrodružství a nových, hodnotných zážitků.

Připravte se ale na to, že život v zahraničí není jen o tom, poznávat nová místa, lidi a žít vzrušující život. Je v tom i hodně smutku a stesku.

 Když se rozhodnete začít svůj život jinde, musíte si uvědomit, že opravdu znovu začínáte. Přerušíte staré sociální vazby a musíte si vytvořit nové. Pro introverty je to peklo, pokud totiž budete sedět doma na zadku jako já a čekat, až vám vaše nová nejlepší kamarádka zaťuká na dveře a řekne: No to je dost, já myslela, že už tě nenajdu,“ budete asi čekat navěky.

Vyjít ze své komfortní zóny znamená otevřít se novým výzvám a chytit se nových příležitostí. Neznamená to přestat se bát, ale jít do toho strachu navzdory.

Mně moje komfortní zóna chybí každý den. Nutno dodat, že moje komfortní zóna je dnes už úplně jinde, než byla před rokem, nebo ve chvíli, kdy jsem se sem přestěhovala. Naše komfortní zóna se s nabranými zkušenostmi rozšiřuje a výhodou života v cizí zemi je, že těch zkušeností nabíráte každý den několik. On takový zážitek přímo nabitý zkušenostmi je z počátku i obyčejný nákup potravin nebo cesta z obchodu domů. Věřte mi, mám to ozkoušeno za vás.

Ale není to jen o zajímavých zážitcích, které byste chtěli vyprávět a poznávání nových lidí a míst. Život v cizině je taky plný pocitu samoty a stesku. Každodenní kulturní šoky vás možná budou zpočátku bavit, ale zanedlouho si začnete klást otázku, jestli sem vůbec patříte. Začne vám chybět to, co tak důvěrně znáte. Pohodlí domova. Jednoduchost všedních dní.

Tak přesně to mi tady i po dvou letech chybí.

 • Chybí mi sednout do auta a nezapínat navigaci, protože vím přesně, kam jedu.
 • Chybí mi vyjít ven a jít se projít bez toho, aby mi cesta zpátky trvala 2 hodiny, protože se několikrát ztratím.
 • Potkávat po cestě známé tváře a zamávat na pozdrav nebo se zastavit na kus řeči, a nebo jen s cizím člověkem v obchodě prohodit vtípek ve vlastním jazyce. Jo, čeština mi chybí strašně.
 • Chybí mi český rádio, který bych doma ani tolik neposlouchala.
 • Chybí mi rohlíky a utopenci o půlnoci v hospodě.
 • Chybí mi spontánnost. To, že se můžeš s někým domluvit a za půl hoďky spolu pijete kafe nebo jdete večer na víno. Víno samotný mi nechybí, to mám vždy po ruce.
 • Chybí mi plnej stadion lidí, co společně s Davidem Kollerem vyřvává Chci zas v tobě spát.
 • Chybí mi hlásat hlášky z českých filmů v naprosto nevhodných situacích.
 • Chybí mi hamburger od mýho vietnamskýho kámoše na rohu u Kauflandu, co na mě vždycky mával, když jsem šla okolo.
 • Chybí mi rodina a přátelé.
 • Chybí mi narozeninové oslavy a třídní srazy.

Ono omezit kontakty na videohovory a textovky a jezdit domů při nejlepším jednou za půl roku prostě žádnej med není. A v 26 letech budovat novej život v téměř úplném neznámu už vůbec ne. Ale není to nemožné.

Na druhou stranu mě výstup z mé komfortní zóny motivuje jako nic jiného. Život v zahraničí mi umožňuje naučit se cizí jazyk, poznávat jinou kulturu, najít nové přátele, získat spoustu zkušeností. Otevřel mi nové dveře i oči. Formuje mě, dělá ze mě silnějšího člověka a po takové zkušenosti si nejen svou komfortní zónu rozšiřuji, ale hlavně už se jen tak nějaké výzvy nezaleknu.

Nikde není řečeno, že musíš na jednom místě strávit celý život. A nikde není dáno, že nemůžeš. Dveře do neznáma jsou otevřené, stačí jen neklepat, zabrat za kliku a překročit přes práh. Tak začni balit a dej mi vědět, kam tě tvé nohy ponesou.

Čeká vás stěhování do Nizozemska a nevíte kudy kam? Vytvořila jsem pro vás online průvodce, který vás všemi dílčími kroky provede. E-průvodce je k dostání zde

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *