Jak jsem začala chodit na kurzy holandštiny

Po dvou měsících po mém přestěhování jsem začala navštěvovat kurzy, co tu u nás pořádala knihovna pro veškeré přistěhovalce. Babi, co nás tam učila sice uměla perfektně anglicky, tak jako téměř každý Holanďan, ale pochopitelně razila své heslo, že angličtina nás nikam neposune.

Sešli jsme se tam ve skupině s několika Poláky, kteří sem přišli hledat lepší život a babi nás učila spoustu podstatných jmen, abychom měli dostatečnou slovní zásobu a mohli konverzovat. No jo, ale schválně si zkuste postavit větu bez sloves, abyste u toho nezněli jak úplný tatar. Babi s náma bleskově projížděla lekce  plné slovíček z témat jako počasí, zvířata, doprava, zaměstnání, daně a sport. Holandsko v kostce.

Pár měsíců jsem poslušně docházela, doufaje, že babi jednoho dne přidá do repertoáru pár sloves a místo svého monologu s námi konečně začne procvičovat něco, co nám alespoň trochu ten život usnadní, ale když se nám jednou snažila namluvit, že kontinenty světa jsou Afrika, Amerika, Evropa, Rusko, Čína a Asie, jsem to vzdala. V první chvíli jsem si myslela, že se nás babi snaží nachytat, jestli posloucháme a rozumíme, a tak, zatímco polské osazenstvo souhlasně přikyvovalo, jsem se začala smát. Jenže babi se na mě podívala vražedným pohledem, co že je to na jejím výkladu tak divného. No, ale schválně zkuste někomu vysvětlit, že to není pravda, když neumíte použít žádná slovesa. Takže rukama, nohama a spoustou podstatných jmen jsem se jí pokusila vysvětlit, že to určitě není pravda a babi se hádala, dokud to moje polská zachránkyně nezačala googlovat a ukázala jí telefon s vypsanými kontinenty. Uff, babi je prý už dlouho ze školy. No a mně už taky stačilo, takže se pakuju.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *