Tenhle rok bude dobrej

Silvestr 2019.

Sedíme v obýváku mých rodičů. Hrajeme deskové hry, bavíme se a smích se line celým bytem. Vysvětluji Ronaldovi Dostihy a sázky, mojí snad nejoblíbenější hru z dětství, která evidentně nikdy nepřekročila hranice republiky a v průběhu hry se Ronald učí své nové oblíbené slovíčko. „Kupujůůůů“ zahlásí vždy, když svou figurkou vstoupí na políčko koně. Kupuju od teď okupuje pomyslný vrchol verbální komunikace s mými rodiči, spolu s pivo, Ronald? Kafe a děkuji.  

Po dlouhé době jsem zase mezi svýma v teple domova. Za těch několik dní, co jsme v Čechách jsem stihla vidět většinu mých blízkých přátel, zvláštní, jak se ten čas dá naplnit, když ho máte jen omezené množství. Všechny starosti jsem nechala v Holandsku, nebo spíš přímo v kanceláři mé teď už bývalé práce, když jsem tam byla naposledy.

Čas se nezadržitelně řítí. Pomalu se loučíme se starým rokem a chystáme se na ten nový. Předzvěst nového začátku. „Tenhle rok bude dobrej,“ opakujeme si všichni vzájemně do aleluja, snažíc se přesvědčit o tom snad nejvíc sami sebe.

Blíží se 2 minuty do půlnoci, táta hledá ovladač a vmžiku se na televizi spouští odpočítávání české televize. Ty hodiny mě fascinovali od malička. Magickej rituál poslední minuty uplynulého roku.

Půlnoc odbije společně s buchnutím šampaňského, které klasicky přeteče ze sklenic, načež někdo tradičně zahlásí že budou křtiny. Dělávala to babička, ale ta už s námi žádný rok nepřivítá. V dáli sviští první rachejtle. Přejeme si šťastnej novej a já se cítím zvláštně. V televizi zaznívají první tóny známé písně a na rozdíl od Macháčka v Samotářích, já v ní na první dobrou poznávám českou hymnu, takhle instrumentálně a z očí se mi nekontrolovaně valí slzy. Směsice splínu a alkoholu bere za své a já společně s barevným ohňostrojem za okny vítám nový rok se slzami na tváři.

Bolavé srdce se projeví zrovna ve chvíli, kdy se cítím konečně zase šťastná. Tady jsem doma. Tady chci být. A teď sem jezdím na dovolenou a zanedlouho tu zase dlouho nebudu. „Tenhle rok bude dobrej. Musí.“ Opakuju nahlas, snažíc se o tom přesvědčit hlavně samu sebe a snad i vnutit tuto myšlenku vesmíru.

Tahle snaha se u něj bohužel nesetkala s pochopením, jak jsem velice brzy pochopila já. Kromě hrozby války, ke které se začalo schylovat díky íránsko-iráckému konfliktu nás vzápětí ochromil virus, přes dalšího ďábla, Turecko, které zase pro změnu vyprovokovalo konflikt v Sýrii a započalo tak další válku s Kurdy. Konflikty blízkého východu pak pokračovali další válkou, tentokrát Ázerbájdžánu s Arménií. A aby toho nebylo málo, deštné pralesy nám stále mizí před očima, celou planetu trápí sucha a globální oteplování a v oceánech je víc plastu než života. A to je jen zlomek toho, co nám vlastně tento rok přinesl.

Že, „tenhle rok asi nebude úplně dobrej,“ mi bylo jasné už v březnu a zachovat si psychickou pohodu byl pořádný oříšek.

Konec roku mě ale nutí dívat se zpět a když si vybavím tu nezaměstnanou holku z ledna 2020, která nevěděla, co se životem a nedokázala ze sebe vydolovat jedinou větu v holandštině a dnes v práci mluví výhradně holandsky, nepoznávám ji. Teda, ne že bych dneska věděla, co se životem, k tomu asi ani rok 2020 nepomůže, ale i cesta může být cíl, no ne? Kromě toho se ze mě tento rok stal nekuřák, což považuji za svůj životní úspěch, kam se hrabe holandština. A i když jsem se svými kamarády a rodinou strávila letos všehovšudy 20 dní, užili jsme si je na maximum. O to víc času jsem pak měla na sebe a za to, jak moc jsem se za tento rok posunula a že jsem vůbec ten zatím nejnáročnější rok zvládla, jsem na sebe pyšná. A vy byste měli být taky. Na rok 2020 budu ještě dlouho vzpomínat a nebude to jen ve zlém, ono se totiž ne nadarmo říká, že všechno zlé je pro něco dobré. A teď je nejvyšší čas se s tímto rokem rozloučit a otevřít náruč dokořán všemu, co pro nás nachystá rok 2021. Já už se na ta nová dobrodružství těším a vy?

Chceš sledovat, jaký bude můj rok 2021? Nezapomeň sledovat @smutnaavesela na instagramu:

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *