Po přestěhování do Nizozemska mě naprosto překvapila úroveň vlastenectví místních obyvatel a s ním spojené všudypřítomné státní vlajky. Pro někoho ze země, která se vlajkou chlubí jen v průběhu hokejového šampionátu a to jen, když to jde dobře, to byl naprostý šok. Holandské vlajky na každém kroku mě fascinovaly. V tomto článku přiblížím tento holandský zvyk i vám.
Život v Holandsku je plný holandštiny, nezdravého jídla, usmívajících se lidí, nádherné architektury a vlajek. Bez těch už bych si život tady nedokázala představit.
Holanďané slaví rádi a často. I přesto, že tato malá zemička nemá mnoho uznaných státních svátků, slaví se vše, co se slavit dá. A začátek každé slávy je vyvěšení státní vlajky.
Takzvaná rood-wit-blauw (tedy červeno-bílo-modrá) je pojem a vlajkou disponuje každý slušný občas. (Haha, my ji doma stále ještě nemáme).
Nizozemské právo nikomu nepřikazuje, ale ani nezakazuje vyvěšování vlajky. Vlajku tak můžete vyvěsit naprosto kdykoliv se vám zachce a pro jakoukoliv příležitost.
Pravidla pro vyvěšení vlajek
Samotné oficiální vyvěšení vlajky má svá pravidla. Ty jsou závazná pro oficiální státní budovy. Občané se jich mohou držet, ale neexistuje právo, které by vyvěšování vlajek u běžných občanů nějak regulovalo.
Pravidla jsou následovná:
Musíte ji pověsit správně , tedy odshora s pruhy červené-bílé-modré a vlajka smí oficiálně viset pouze od úsvitu do soumraku. Vlajka se za žádných okolností nesmí dotknout země.
Vlajka musí vždy viset na vrcholu stožáru. V případě Králových narozenin – Dni krále, může být doplněna oranžovou stuhou.
V případě státního smutku a na den Dodenherdenking – tedy Dne uctívání zemřelých (4. května), nebo při úmrtí, se vlajka věší na půl žerdi.
Koningsdag a všudypřítomné vlajky
Holanďani vyvěšování vlajek milují. Největší přehlídku vlajek uvidíte na Královy narozeniny – Koningsdag, který připadá na 27.dubna. Oslava narozenin krále Willema-Alexandra je největší kulturní akcí roku. Celá země září oranžovou barvou a vlajky se často doplňují oranžovou stuhou.
Více o Koningsdag – neboli Králově dni, si přečtěte tady.
A kdy jindy ji tedy ti Holanďané ještě věší?
Holandská vlajka se věší, když se oslavuje, a jak už jsem říkala, Holanďané slaví velice rádi, tudíž skoro pořád.
Slaví se třeba, když se dostaví vodní most. Když je státní svátek. Nebo festival. Když se dostaví nová budova a když se slavnostně otevírá. Pak jsou tu také ty jednotlivé osobní důvody jako narozeniny v rodině, úspěšně zakončené studium nebo například svatba či rozlučka se svobodou. Tak jako každý Čech si vždycky najde důvod, proč jít na jedno, každý správný Holanďan si najde důvod, proč vyvěsit vlajku. Národní hrdost je tady prostě na neuvěřitelný úrovni.
Což mě vede k dalšímu poznatku. Holanďané jsou superpyšný národ. Jsou nejlepší, nejvyšší, nejchytřejší a hlavně NEJVTIPNĚJŠÍ. Haha, na téma holandského smyslu pro humor bych mohla napsat knížku. Velmi sarkastickou knížku, nutno podotknout.
Sebevědomí jim prostě nechybí. Ale v srdci to jsou dobráci, to se jim musí uznat.
No a čím to je, že my svou vlajku nevěsíme?
Mám pro to několik teorií. 1) Z minulého režimu máme tradici mávátek natolik zhnusenou, že vyvěšování vlajek naprosto ignorujeme. 2) Nejsme takoví vlastenci, jako jiné národy. 3) Nikdo neví, jak ta vlajka má správně viset, tak ji nevěsíme, abychom se neztrapnili.
Co si myslíte vy?
Dejte mi vědět třeba na instagramu, najdete mě tam pod jménem @smutnaavesela.
Pokud se stěhujete do Nizozemska a zajímá vás o životě tady mnohem víc, mrkněte na mého Průvodce stěhováním do Nizozemska, kde najdete odpovědi na všechny vaše otázky.
Jmenuji se Veronika, jsem online průvodce Nizozemskem a zároveň autorkou ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Od roku 2018 žiju v Nizozemsku. Díky mým zkušenostem pomáhám dalším dobrodruhům, kteří se rozhodli začít svůj nový život právě tady, aby byl jejich nový začátek tak hladký, jak jen to jde. Kromě toho se věnuji cestování po Nizozemsku a své tipy i zážitky sdílím nejen zde, ale i na mých sociálních sítích.
Můj příběh si přečtěte zde.