Náš víkend ve Frísku: kompletní itinerář cesty na sever

K letním prázdninám neodmyslitelně patří i probádávání země, ve které žijeme. S Ronaldem cestujeme po Nizozemsku pravidelně téměř každý víkend. I po 4 letech, co v Holandsku žiju, je v této krásné zemi stále co objevovat. Spousta míst už ale není v dojezdové vzdálenosti, a tak si čas od času zarezervujeme hotel a víkend trávíme v nové a ještě neprozkoumané provincii.

Nutno říct, že tyto víkendy mají itinerář naprosto nabitý zážitky a výlety. Dnes vám představím provincii Friesland neboli Frísko, a ukážu vám i itinerář našeho výletu. Doufám, že se necháte aspoň trošku inspirovat, protože sever Nizozemska za to rozhodně stojí.

Sobota

Do Fríska jsme se vydali autem. Z Maassluis jsme vyrazili v sobotu zhruba kolem 10. hodiny a vzali to přes Severní Holandsko a Afsluitdijk. Na cestu nám svítilo sluníčko a krásné počasí vydrželo až do nedělního rána. Prvním městem na našem seznamu byl Harlingen, který leží na západě Fríska. Cesta nám zabrala zhruba 2 a půl hodiny kvůli zácpám po cestě.

Pro představu, cesta z Amsterdamu by trvala zhruba 2 hodinky.  

Harlingen

V kouzelném Harlingenu najdete nejdůležitější přístav Fríska, v minulosti dokonce jeden z nejdůležitějších přístavů celého Nizozemí.

Harlingen je zároveň jedním z 11 měst, ve kterých se jezdí známá Elfstedentocht. Byl totiž jedním z 11 měst, která jako první v této provincii získala městská práva.

Město bylo díky svému přístavu středem obchodu a jeho bohatství dokazují i dochované architektonické skvosty. Najdete tu kanály, které spojují široké mosty osázené květinami, velký počet historických budov, kostelní věž, ale i nákupní ulici, kde se o víkendu pořádají trhy s čerstvými domácími produkty a několik muzeí. Zároveň tu na vás bude čekat spousta restaurací s venkovními terasami, kde budete mít možnost ochutnat opravdové fríské dobroty.

My jsme se nejdřív vydali právě na nákupní třídu v centru města a sedli si do stylové kavárny Grand Cafe de Reus, kde jsme si dali kávu, malé občerstvení a ochutnali typicky frískou sušenkou Fryske Dúmkes.

Následovala procházka podél přístavu, který nás naprosto nadchl.  

Franeker

Další zastávku jsme udělali v 10km vzdáleném městečku Franeker.

Tohle městečko se mi dostalo do hledáčku v souvislosti se světelným znečištěním, kdy jako umělecký projekt nechali v centru města vypnout všechna světla, aby bylo možné vidět hvězdy.

Vidět hvězdy je v Nizozemsku totiž nadlidský úkol. V souvislosti s vypnutím světel jsem si ale prohlédla centrum Franekeru, které mě zaujalo. Hned jsem ho tedy zapsala na seznam „chci vidět.“

Franeker je zároveň dalším z pověstných 11 historických měst. A centrum tohohle městečka opravdu stojí za to.

My jsme zaparkovali kousek od centra a vydali se na prohlídku. Hlavní třída v centru je přímo posetá historickými budovami.

Hned zkraje uvidíte budovu muzea tradičního fríského sportu kaatsen.

To ale není zdaleka všechno, dále je tu budova dalšího muzea, za kterou se schovává naprostý „hidden gem,“ v podobě tajné zahrádky s výhledem na přední stranu muzea, která jako by z pohádky vypadla.

V této nádherné budově se za svou historii vystřídala spousta lidí. Dříve fungovala jako banka, pak jako muzeum a dnes v ní sídlí pekárna.

Ulici si nezapomeňte projít i z druhé strany, tam vás čeká kanál a mosty, ze kterých budete mít nádherný výhled třeba na majestátní radnici.

Vedle radnice je velký fríský obchod se suvenýry, kde si můžete prohlédnout všechny tradiční produkty hrdého fríského lidu. Prodej suvenýrů je ve Frísku běžnou součástí i některých restaurací, pokud si tedy z cest odvážíte suvenýry, ve Frísku o ně nouze není.

Sneek

Další zastávkou bylo město Sneek. Pokud chcete zakusit tu pravou holandskou rozmarnou atmosféru, tady to opravdu žije.

Hlavním turistickým tahákem je zde historická vodní brána z 15. století. Celé centrum města je prošpikováno vodními kanály a loďkami zaparkovanými u historických baráčků.

Sneek na vás dýchne atmosférou historického Nizozemska. V centru najdete široké náměstí, na kterém jsou vysázené restaurace a kavárny a nutno říct, že o víkendu za krásného počasí je celé náměstí obsazeno lidmi, kteří si užívají dobrého jídla, pití i letních dnů. Při naší návštěvě tu hrála i živá hudba.

Heerenveen

Večer jsme vyčerpaní dorazili na náš hotel. Byli jsme ubytovaní ve Fletcher Hotelu v Heerenveenu, dali si večeři a šli nabrat síly na další náročný den plný cestování.

Neděle

Heerenveen

V neděli ráno jsme vyrazili na prohlídku města. Počasí už nám tolik nepřálo a od rána mírně poprchávalo. I tak jsme ale stihli projít centrum města, podívat se na po ránu ztichlé náměstí i historické budovy v okolí.

I zde najdete kanály a roztomilé baráčky, co je lemují, ale Heerenveen je oproti ostatním městům modernější a syrovější. Tajemnou atmosféru tu nečekejte. Heerenveen je centrum sportu – má svůj fotbalový klub i rychlobruslařskou halu a spíš než za historií se sem jezdí na pivo na rozlehlé náměstí, kde o bary není nouze.

Dokkum

Pokud, tak jako já, milujete místa, ze kterých dýchá jejich historie, pak budete z Dokkumu naprosto nadšení. Já tedy jsem a řadím ho na seznam nejkrásnějších a nejzajímavějších měst Nizozemska. Dokkum je typické nizozemské opevněné město s velmi bohatou historií. Je obehnán vodou a kolem jeho centra je 6 cípů, na kterých najdete buď mlýny nebo kanony, které kdysi sloužily k obraně města.

Centrum Dokkumu je ve výborném stavu, najdete tu nespočet architektonických pokladů, které jsou vystaveny podél kanálu. Z mostu se vám naskytne dechberoucí pohled na domečky i loďky zaparkované na vodním kanálu. Zrovna zde najdete bod, ve kterém se otáčí bruslaři při slavné jízdě Elfstedentocht.

Celé centrum si drží svůj historický šarm, i obchody zde najdete v historických budovách a působí tak naprosto klidným a vyváženým dojmem. U náměstí najdete samozřejmě restaurace, my jsme se před deštěm schovali v restauraci/kavárně De Koffiepot.

Svatý Bonifác

Město je ale úzce spojeno i s dávnou historií. Zemřel tu svatý Bonifác, šiřitel evangelia, který chtěl pohanské Frísy přimět k víře, ale neuspěl. Ti jeho družinu napadli a Bonifáce zabili. Podle pověsti se Bonifác bránil pouze tím, že proti Frísům zdvihl Bibli.

Nějakou dobu to tedy ještě trvalo, ale nakonec i pohanští Frísové svou víru změnili.

Dnes je v Dokkumu kaple sv. Bonifáce, která dokumentuje jeho život. Najdete tu i několik malých kapliček a kapli pro poustevníky. Vstup je zdarma, můžete si zde i zakoupit a zapálit svíčku, či se přijít pomodlit.

Ke kapli patří i rozlehlá zahrada s kapličkami s křesťanskou tématikou.

Leeuwarden  

Naši cestu jsme zakončili v hlavním městě Fríska. Leeuwarden měl být největší parádou naší cesty, ale ve finále se naopak stal největším zklamáním.

Sice tu najdete romantické kanály, náměstí i historické památky, ale taky tu bylo dost špíny, poházené odpadky, bezdomovci a spousta divnolidí na každém kroku. Nepřidalo tomu asi ani to, že celý den pršelo, ale Leeuwarden určitě dobrý dojem nezanechal.

Nejvíc mě zaujala šikmá věž, která je postavena ve středu náměstí vedle nákupní třídy.

Cesta do provincie Friesland se nám celkově vydařila a moc jsme si ji užili. Příště bych asi vynechala Heerenveen a Leeuwarden, ale ostatní města určitě stojí za opakovanou návštěvu. Spoustu měst jsme ale ještě neviděli, takže ty přidávám na seznam pro naší další cestu na sever. Nutno řct, že list už je to vydatný, zatím tam jsou tato města: Drachten, Joure, Lemmer, IJlst, Sloten, Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward. O těch vám určitě ještě napíšu.

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

[instagram-feed]