Dalším cílem našich tradičních víkendových výletů po Nizozemsku byla úžasná provincie s bohatou historií: Frísko.
Abych vás o zážitky z této provincie neochudila, vytvořila jsem dva články. Ten který momentálně čtete je o Frísku, jeho historii, tradicích a o tom, proč byste ho neměli vynechat a co vás tam čeká. To abyste této provincii lépe porozuměli.
V tom druhém najdete kompletní itinerář našeho výletu se všemi místy, které jsme navštívili, jejich popisem a fotkami. Zde se můžete inspirovat i pro vaši cestu.
Frísko: země nezemě
Provincii Friesland najdete na severu Nizozemska. Patří k ní i 4 Západofríské ostrovy: Vlieland, Terschelling, Ameland a Schiermonnikoog. Hlavním městem Fríska je Leeuwarden.
Frísko je oblast s bohatou a zajímavou historií, první Frísové se zde usídlili již kolem 500 roku před Kristem. Za svého historického působení měnil fríský lid rozlohu své říše i panovníky, kteří mu vládli. Frísko zažilo samostatnost, nadvládu Franků, Římské říše i Španělů, než se stalo součástí Nizozemského království, jehož součástí je dodnes.
A to vše s trvalou hrozbou záplav, které tuto oblast pravidelně postihovaly, a které připravily o život statisíce Frísů.
Frísko bylo centrem obchodu a díky svým přístavům výrazně bohatlo. Díky tomu si dodnes můžeme užít pohled na malebná náměstí s architektonickými perlami.
Typické kulturní rysy
Díky své dlouhé a bohaté historii se provincie Friesland na první pohled zdá být takovou malou samostatnou zemí spíš než součástí Nizozemska. Má svou vlastní vlajku, vlastní jazyk, vlastní symboly i tradice. Frísové jsou na svůj původ také patřičně hrdí. Po celé provincii najdete rozeseté cedule se jmény měst v obou jazycích i fríské vlajky vlající na každém kroku.
Jazyk
Frísko má dva oficiální jazyky, holandštinu, tak jako zbytek země, a fríštinu – frysk. Fríština je velmi podobná staré angličtině a holandštině. Většina Holanďanů by fríštině měla bez větších obtížích rozumět. Laikovi by ale tento jazyk mohl nápadně připomínat jazyky severské.
Sport
Frísové mají i vlastní oblíbený sport, který vznikl už v 16. století a hraje se s velkou oblibou dodnes. Je jím kaatsen neboli „fríská házená.“ Při této hře házejí sportovci na hřišti míčkem velikosti tenisového míčku.
Elfstedentocht
Další sportovní událostí, kterou milují nejen obyvatelé Fríska ale celého Nizozemska, je Elfstedenetocht neboli projížďka 11 městy. Tato fríská města se projíždějí na bruslích ve chvíli, kdy v celém Nizozemsku zamrznou kanály. Této události se účastní každý odvážlivec, který má brusle a odhodlání. Elfstedentocht je dlouhá 200 km a začíná i končí v Leeuwardenu, hlavním městě fríské provincie. Pro Holanďany je tahle událost národním pokladem a všichni si každoročně přejí, aby letos konečně zase kanály zamrzly. Poslední Elfstedentocht se jela v roce 1997 a v současnosti to vzhledem k mírným zimám nevypadá na brzký návrat.
Rychlobruslení
Právě v této provincii můžete každoročně zastihnout i Martinu Sáblíkovou na její účasti ve světovém poháru, který se koná v na rychlobruslařském oválu v Heerenveenu.
Fierljeppen
Vsadím se, že o tomhle sportu jste ještě neslyšeli. Ve Frísku je ale velmi populární a nedivila bych se, kdyby zde existovala komise bojující za zapsání fierljeppen jako nový olympijský sport.
Žerty stranou, i když tady to upřímně moc nejde, ale co to vlastně je?
Fierljeppen je sport, při kterém běžíte k okraji kanálu, kde je připravená dlouhá tyč, na tu musíte vyskočit a vyšplhat co nejvýše, zatímco se převážíte na druhou stranu. V dávných dobách bylo nejspíš úspěchem přeskočit na druhou stranu kanálu. Tento sport vznikl celkem prozaicky jako nástroj, jak se dostat na druhou stranu kanálu, zatímco dnes se počítá, kdo takto „o tyči“ doskočí dál.
Fríská zvířata
Svůj původ v této provincii má i několik druhů domácích zvířat, důvod je prostý, Frísko je lokalita plná farmářů. Frísové zde vyšlechtili například Fríského černého koně, Fríského ohaře či Holštýnský skot, který je známý pro svou vysokou mléčnou užitkovost.
Tradiční kuchyně
K vlastní kultuře neodmyslitelně patří i tradiční pokrmy. Představím vám tedy dobroty z fríské kuchyně, které jsem na své cestě do Fríska nezapomněla ochutnat.
Sukerlatte
Tradiční fríská měkká mléčná sušenka, která se na trhu objevuje už od roku 1916. Je sladká, je lahodná a vyrobená z těch nejkvalitnějších surovin.
Fryske Dúmkes
Dalším tradičním pokrmem jsou tvrdé sušenky s chutí lískových oříšků o velikosti palce. Jsou dochuceny anýzem, jeho silná chuť vás překvapí hned po prvním zakousnutí.
Frísové jsou na své tradiční pokrmy pyšní, v kavárně je mnohdy dostanete ke kávě místo klasické sušenky.
Fríské Sýry
Nizozemsko je země sýrů a Frísko není výjimkou. Ochutnejte zde tradiční sýry na způsob goudy jako je De Fryske, najdete je tu samozřejmě vyráběné z kvalitního kravského mléka v podobě mladých, starých i uleželých sýrů. Dalším tradičním fríským sýrem je Nagelkaas, který má specifickou chuť díky koření jako je kmín nebo hřebíček či Riperkrite, sýr s příchutí pažitky, česneku a celeru. Najdete zde samozřejmě také širokou nabídku ovčích a kozích sýrů.
Pivo: Us Heit
Pivo k Nizozemsku patří. Holanďani pivo milují a svých třetinek dokážou vypít nadměrné množství. Nebýt z Česka, myslela bych si, že Holanďané jsou národem těch největších pivařů.
Pak vás tedy nepřekvapí, že i ve Frísku existuje rodinný pivovar, kde se vaří domácí fríské pivo Us Heit už 35let.
Příroda
Frísko a jeho ostrovy jsou obklopeny Waddenským mořem, jehož oblast je zařazená na seznam přírodních památek UNESCO. Waddenské moře se vyznačuje bohatou faunou a flórou. Díky přílivu a odlivu se mezi ostrovy utváří písečné bahno, a tak je možné se po odlivu projít mezi pevninou a ostrovy (téměř) suchou nohou, což je rarita fríských ostrovů.
Kromě moře tu najdete i sladkovodní jezera, řeky a kanály a není zde nouze ani o rozlehlé přírodní parky. Tato provincie je domovem hned 4 národních parků. Nechybí zde písečné duny, mokřady, poldry ani barevná vřesoviště. Samozřejmostí jsou také pastviny plné domácích zvířat jako jsou krávy, koně či ovce.
Frísko překypuje bohatou přírodou a na jeho krásy budete ještě dlouho vzpomínat.
Muzea
Pro zájemce je zde i spousta muzeí, které můžete navštívit. Jsou to například: Fries Museum v Leeuwardenu o historii fríského lidu a celé provincie nebo Fries Scheepvaart Museum ve Sneek, to vám zase odhalí historii mořeplavectví ve Frísku, ledových sportů i historii města či Museum Joure, kde uvidíte umění starých řemesel včetně výrobny kávy či čaje, nástěnných hodin a tradičních dřeváků. V nabídce je ale obrovské množství dalších specializovaných muzeí, stačí si jen vybrat.
Proč byste Frísko na svých cestách neměli vynechat?
Výlet do Fríska je zážitek na celý život. Čeká vás zde romantická architektura, centrum měst prošpikované kanály i tradiční pokrmy. Cedule s názvy měst, které působí spíše jako jazykolamy, vám budou dokreslovat celkovou tajemnou atmosféru. A rozlehlé pole a lesy ve vás zažehnou plamínek pochybností, jestli se ještě stále nacházíte v Nizozemsku, nebo jste už dávno na předměstí Skandinávie.
Zaujalo vás Frísko? Nezapomeňte si na své putování stáhnout i cestovatelskou hru: Holandské BINGO, se kterým si na cestách užijete spoustu zábavy.
Jmenuji se Veronika, jsem online průvodce Nizozemskem a zároveň autorkou ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Od roku 2018 žiju v Nizozemsku. Díky mým zkušenostem pomáhám dalším dobrodruhům, kteří se rozhodli začít svůj nový život právě tady, aby byl jejich nový začátek tak hladký, jak jen to jde. Kromě toho se věnuji cestování po Nizozemsku a své tipy i zážitky sdílím nejen zde, ale i na mých sociálních sítích.
Můj příběh si přečtěte zde.