Kubuswoningen neboli kubické/krychlové domky jsou jednou z holandských architektonických specialit. Nacházejí se v Rotterdamu, hned vedle stanice metra jménem Blaak.
Při návštěvě Rotterdamu, byste si tyto domky neměli nechat ujít. Pokud si Rotterdam chcete projít celý, podívejte se na ubytování na těchto stránkách a včas si nezapomeňte zarezervovat pokoj přesně vašich představ.
Co krychlové domky jsou a kde se vzaly?
Komplex žlutošedých domků ve tvaru krychle na sloupku navrhl architekt Piet Blom. Domečky byly postaveny mezi lety 1982-1984 a dohromady tu jich je k vidění 38 a zdaleka nejsou jedinými zajímavými budovami v okolí. Vedle domků stojí totiž věžovitá budova kopírující tvar pastelky, díky kterému si také vysloužila svůj název – Tužka. A v okolí můžete najít i další architektonicky zajímavé budovy včetně přilehlé knihovny.
Další výhodou návštěvy krychlových domků je jejich poloha. Najdete je totiž nalepené hned vedle starého historického přístavu, který v sobě dodnes má své kouzlo. A z druhé strany (tedy nedaleko stanice Blaak) si každou sobotu můžete projít velký rotterdamský trh, který se táhne od zastávky metra až hluboko do města. A vedle něj se tyčí rotterdamská rarita – krytá tržnice Markthal, která je vyhlášená nejen mezi místními, ale i turisty.
Kromě toho, že mají kubické domy neobvyklý tvar fungují stejně, jako běžné domy a jsou taktéž obydlené. Některé z nich fungují jako hostel a v jiných jsou permanentní obyvatelé. Pokud byste v jednom z nich chtěli bydlet, doporučuji začít urychleně šetřit, protože jeden z těchto miniaturních domků vás vyjde na 280 000 eur.
Muzejní domek
Pokud zrovna takovými financemi neoplýváte, ale přesto se chcete podívat dovnitř, mám pro vás řešení. Jeden z domků funguje jako muzeum a je otevřen pro veřejnost každý den mezi 10:00 – 18:00, vstupné stojí 3 eura.
A jak vypadá takový geometrický skvost zevnitř?
Každý domeček má 3 patra, typicky holandské krátké a strmé schodiště. A rovnou podlahu, čímž se obytný prostor ještě zmenšil. Nechybí zde samozřejmě kuchyň, koupelna, obývák ani ložnice. Díky zkoseným stěnám se ale obytná část podstatně zmenšuje a vy máte pocit, že ztrácíte rovnováhu. Ale to už nechám na vás, abyste při své návštěvě zhodnotili sami.
Tak co, dokázali byste si představit život v jednom z těchto mini domků? Já upřímně ne, ale projít si to zevnitř byl zážitek. Tak neváhejte.
Pokud se chystáte na dovolenou do Holandska, stáhněte si zdarma cestovatelské kartičky s 30 tipy na výlety po Severním a Jižním Holandsku a najděte si neobvyklé tipy na výlety, které by vás ani nenapadly. Kartičky stáhněte zdarma ZDE.
Díky za přečtení. Líbil se ti článek? Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články.
Jmenuji se Veronika, jsem online průvodce Nizozemskem a zároveň autorkou ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Od roku 2018 žiju v Nizozemsku. Díky mým zkušenostem pomáhám dalším dobrodruhům, kteří se rozhodli začít svůj nový život právě tady, aby byl jejich nový začátek tak hladký, jak jen to jde. Kromě toho se věnuji cestování po Nizozemsku a své tipy i zážitky sdílím nejen zde, ale i na mých sociálních sítích.
Můj příběh si přečtěte zde.