Jak jsem se na 2 hodinky proměnila v hrdinku narozeninového Joba.

Na začátku října jsem se účastnila dobrovolnické akce charitativní organizace Stichting Jarige Job. Tato organizace se vyznačuje tím, že rozdává narozeninové boxy dětem ze sociálně slabších rodin.

Jak se v Nizozemsku slaví narozeniny?

V Nizozemsku je narozeninovým zvykem, že každé dítě v den svých narozenin přinese do školy nebo školky dárečky pro své spolužáky. Tato tradice se nazývá traktatie. Většinou jsou to různé sladkosti, čokoládky nebo bonbony, které se rozdají všem spolužákům i učitelům.

Někteří rodiče pojmou tento zvyk kreativně a každému dítěti vlastnoručně vyrobí nějakou maličkost, kterou ke sladkostem přihodí. Jiní každému dítěti koupí malou hračku.

Oslavenec pak dostane na hlavu narozeninovou korunu a je na chvilku pomyslným králem celé třídy, která mu sborem zpívá „Hodně štěstí zdraví,“ tedy její holandskou verzi “Lang zal hij leven.” Za normálních okolností skvělá zábava pro všechny zúčastněné.

Jak to vypadá v běžných rodinách a jaké jsou další narozeninové zvyky, jsem psala již dříve v tomto článku.

Narozeniny jsou v Nizozemsku velká sláva.

Není ale samozřejmostí, že každé dítě žije v podmínkách, kdy si jeho rodiče mohou dovolit nakrmit sladkostmi celou třídu. Pak to dopadá tak, že se takové dítě ke svým narozeninám ani nepřizná, nikdo mu nezpívá, neoslavuje jeho den a dítě si tak kvůli finančním poměrům své rodiny přijde méněcenné. Anebo dostane upřímné otázky od zvědavých dětí, proč jim nic nepřinesl, když to tak přece dělají všichni. V každém případě je takové dítě automaticky znevýhodněno.

Ne každá rodina v Nizozemsku má totiž takové finanční zázemí, aby byla schopna koupit svému dítěti k jeho narozeninám dárek, nebo upéct dort nebo třeba ani vyzdobit dětský pokoj.

Každé 8. dítě žije v Nizozemsku na hranici chudoby. Dohromady to dělá 600 000 dětí.

A jak říká Jarige Job:

Každé dítě si zaslouží narozeninovou oslavu.

Stichting Jarige Job

Co a jak tedy dělají, aby tuhle nerovnost napravili?

Každá rodina ve finanční tísni se může přihlásit do jejich programu a získávat tak narozeninové balíčky pro své děti.

Co takový balíček obsahuje?

V každém balíčku najdete suroviny pro kompletní výrobu dortu, dekorace na vyzdobení domova, dobroty na doma i pro spolužáky, malý dáreček a velký dárek. Celková hodnota tohoto boxu je 35 eur.

Proces balení narozeninových balíčků

Jak můžu pomoci?

Pomoci může každý z nás, ať už finančně nebo svým časem, nebo aspoň tím, že o tom budeme mluvit a uvědomovat si, že to, co je pro nás samozřejmostí, nemusí být samozřejmost pro všechny ostatní.

Pomoct jako dobrovolník

V průběhu roku se vypisují balící akce, na které se každý zájemce může zapsat. Jedná se buď o večery v předem vypsaných terménech, nebo balící víkendový maraton, kterého jsem se účastnila já. Detaily a vypsaná data najdete na webových stránkách organizace: Stichting Jarige Job – Stichting Jarige Job.

Finanční pomoc

Organizace funguje na principu darů ať už od firem nebo jednotlivců. V narozeninovém obchodě tak můžete buď koupit celý narozeninový balíček, který bude oslavenci darován, nebo některou z jeho částí, můžete tak darovat dárek v hodnotě od 3€ do 35€ a přesně si vybrat, za co budou vaše peníze utraceny. Narozeninový obchod najdete zde: Verjaardagswinkel – Stichting Jarige Job

Samozřejmě je také možné poslat darem libovolnou finanční částku.

Jak probíhal balící maraton?

A jak vlastně probíhá takový balící maraton? Letos se konal od pátku 1.10 do neděle 3.10. a dohromady se 240 dobrovolníkům, kteří se maratonu účastnili, podařilo zabalit 5856 narozeninových balíků.

Naše skupina na balícím maratonu. Zdroj: www.stichtingjarigejob.nl

Přes víkend jsme se rozdělili do 12 skupin, každá s jiným tématem, do kterého jsme se svým oblečením měli stylizovat. Každá skupina pracovala ve 2.5hodinových blocích. Půl hodiny bylo věnováno úvodu a vysvětlení a 2 hodiny samotnému balení.

V průběhu víkendu se tedy vystřídali například devadesátky, Disney postavičky, zoo, Halloween, Vánoce a spousta dalších témat.

Já jsem na balící maraton letos vyrazila sama a moc jsem si to užila, příště si ale vezmu na pomoc posily, je to totiž pořádná makačka, co vám budu povídat.

Už teď se těším na příští rok.

Znáte nějaké podobné dobrovolnické akce, které se pořádají v Čechách? Napište mi!

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

[instagram-feed]