Holandština je složitý jazyk, pokud ale seberete odvahu a vrhnete se do odhalování tajů tohoto germánského jazyka, jistě za to budete chtít nějakou odměnu. Mně jako odměna za dřinu při učení jazyků nejlépe slouží jazykové certifikáty, které získáte splněním státní jazykové zkoušky.
V tomto článku se dozvíte, jak na to, abyste se i vy mohli přihlásit na státní jazykové zkoušky v Nizozemsku a získali tak svůj zasloužený certifikát. Pokud s holandštinou ještě bojujete, podívejte se na tento článek, kde se věnuji výuce holandštiny pro samouky.
Státní zkoušky se vyskytují ve dvou podobách: NT2 Programma I tedy úroveň B1 a NT2 Programma II tedy úroveň B2.
Zkoušky jsou rozděleny na 4 části: čtení, poslech, psaní a mluvení. K tomu, abyste certifikát získali, budete potřebovat splnit všechny 4 části.
Jak se na státnice přihlásit?
Na každou jednotlivou zkoušku se musíte přihlásit na webových stránkách https://apps.duo.nl/nt2registratie-gui/index.xhtml a zaplatit poplatek 45€. Tento poplatek platíte vždy, ať už zkoušku zakončíte úspěšně nebo neúspěšně. Pokud budete vždy na první pokus úspěšní, bude vás certifikát stát 180€.
Pokud úspěšní nebudete, nevadí, zkoušku totiž můžete opakovat až 3x v jednom roce, bude vás to ale samozřejmě stát peníze a čas navíc.
Já jsem se letos přihlásila na zkoušky úrovně B2 a v tuto chvíli mám za sebou úspěšně složené 3 části ze 4. Můžu vám tedy přiblížit, jak taková zkouška probíhá.
Termíny zkoušek se vypisují na celý rok a otevírají se postupně. Na stránkách https://www.staatsexamensnt2.nl/ můžete mimo jiné najít rozvrh zkoušek v daném roce. Jakmile se na každou část přihlásíte a zvolíte si, v jakém městě chcete zkoušku vykonávat, automaticky vám vyběhnou volné termíny, které si můžete zaregistrovat. Na těchto webových stránkách si také můžete najít příkladové testy a vyzkoušet si tak své znalosti a pročíst si, jak se vůbec výkony hodnotí.
Dejte si pozor a zaregistrujte své zkoušky včas, může se totiž stát, že na vás nezbyde volné místo a budete muset čekat na vypsání dalších termínů. Já takhle čekám na vypsání termínu pro zkoušku ze čtení už téměř půl roku, protože je pokaždé hned plno.
Jak státní jazyková zkouška probíhá?
Každá z jednotlivých částí probíhá v jiný den. Všechny zkoušky jsou vykonávané v místnosti s dalšími účastníky. Každý má přidělený počítač a sluchátka. Všichni účastníci začínají zkoušku ve stejný čas.
Poslech
Při poslechu na vás čeká zhruba 40 otázek. Ke každé otázce se váže video nebo audio nahrávka, ve které uslyšíte správné odpovědi. Před spuštěním každé audionahrávky dostanete 25 sekund času přečíst si otázku a odpovědi. Každou nahrávku můžete poslouchat pouze jednou.
Ústní zkouška
K mému obrovskému překvapení se ústní zkouška také vykonává na počítači. Čeká na vás několik otázek s obrázky, které musíte za daný časový úsek zodpovědět. Některé se dají zodpovědět jedinou větou, u jiných musíte popsat celou situaci. Za krátké otázky dostanete nízký počet bodů, za dlouhé pak vyšší. Hodnotí se tady slovosled, výběr slov, relevance a výslovnost.
Psaní
U psaní vás také čeká několik otázek. Některé jsou na pár vět, některé vyžadují celé odstavce. Rozsah odpovědí máte vždy daný počtem slov. Hodnotí se tady slovosled, relevance, gramatika a výběr slov.
Čtení
U čtení dostanete knížku s texty, ke které se budou vázat otázky na počítači. Vždy můžete zaškrtnout jen jednu správnou odpověď a u této zkoušky můžete také používat slovník. Zkouška ze čtení trvá dohromady 100 minut.
Jakmile úspěšně složíte všechny 4 části zkoušky, dostanete diplom potvrzující znalost holandštiny v úrovni B2 a vaše hodnota na pracovním trhu mnohonásobně stoupne.
Hodně štěstí!
Jmenuji se Veronika, jsem online průvodce Nizozemskem a zároveň autorkou ebooku Velký průvodce stěhováním do Nizozemska. Od roku 2018 žiju v Nizozemsku. Díky mým zkušenostem pomáhám dalším dobrodruhům, kteří se rozhodli začít svůj nový život právě tady, aby byl jejich nový začátek tak hladký, jak jen to jde. Kromě toho se věnuji cestování po Nizozemsku a své tipy i zážitky sdílím nejen zde, ale i na mých sociálních sítích.
Můj příběh si přečtěte zde.
[…] to máte všechno v malíčku? ZDE je článek o státních zkouškách z holandštiny, třeba se vám bude […]
[…] Já jsem do Holandska odjela, když jsem mluvila plynně anglicky a německy. Rok mi trvalo, než jsem rozuměla, co se kolem mě děje a než jsem zvládla sledovat jednoduchou konverzaci, třeba u rodičů mého manžela. A za další rok jsem byla schopná souvisle mluvit. Po 3 letech jsem zvládla státní zkoušky na úrovni B2.A učím se dodnes. O státnicích si můžete přečíst víc ZDE. […]
Já jsem s holandštinou problém neměla. Chodila jsem na kurzy v Praze s mojí soukromou učitelkou, ale učila jsem se spíš jen sporadicky a když jsem sem přijela, tak už sem něco uměla a pak jsem mluvila. Nikdy jsem nepoužívala žádný apky. Úplně mě vytáčí. Ale holandština patří do první kategorie jazyků k těm jednoduchým. Jen Holanďani tvrdi, že je to nejtěžší jazyk 😂
Ahoj Petro, díky za komentář 🙂 Každý to máme jinak, z mého pohledu je holandština mnohem složitější než například angličtina 🙂
Ať se ti daří!