Kdy se vydat do Holandska v průběhu roku 2023? 23 společenských událostí, které za to budou stát.

Blíží se konec roku, já pomalu bilancuji uplynulý rok a vzpomínám na všechny holandské zážitky, které mi rok 2022 umožnil. A u toho samozřejmě plánuji spoustu nových zážitků pro rok 2023.

Dost možná děláte to samé. Balíte dárky, pečete cukroví a u toho možná přemýšlíte, jaký byl uplynulý rok a co naplánovat pro ten nový. Pokud chcete cestovat po Nizozemsku, určitě se vám bude hodit seznam 23 událostí pro rok 2023, který jsem pro vás (stejně jako loni) s láskou připravila.

Uvařte si svařák, kafe nebo horkou čokoládu, zachumlejte se pod deku a pojďte si přečíst, co všechno můžete v roce 2023 v Nizozemsku zažít.

Události roku 2023

1) 1. ledna – Nieuwjaarsduik Scheveningen – novoroční koupačka Scheveningen

První den nového roku začínají Holanďani na styl holandského ledového muže Wima Hofa. S úsměvy na tváři i vyděšenými pohledy se skupinky odvážlivců v plavkách organizovaně rozbíhají do vln Severního moře. Novoroční koupačka je jednou z mála zimních tradic, které v Holandsku probíhají, dodržuje se tu už od roku 1960.

Webovky: Nieuwjaarsduik 2023 | Evenement in Scheveningen

2) 1.ledna – 22. ledna – Amsterdam Light Festival

Každoroční světelný festival probíhající v Amsterdamu můžete navštívit již od prosince 2022. Světelné instalace budou k obdivu až do 22. ledna 2023. Letošní téma festivalu je Imagine Beyond.

Webovky: Amsterdam Light Festival

3) 21. ledna Nationale Tulpendag

Zahájení tulipánové sezony se samozřejmě v Holandsku musí pořádně oslavit. Národní den tulipánů se slaví v Amsterdamu na náměstí Dam, kde si z uměle vytvořené tulipánové zahrady můžete zdarma natrhat náruč tulipánů. Zahájení sezony ale neznamená, že venku najdete kvetoucí tulipány. Jedná se o zahájení prodejní sezony. Od tohoto dne jsou pak ve sklenících pěstované tulipány běžně dostupné na trzích či v holandských květinářstvích.

Chcete v roce 2023 navštívit tulipánová pole? Mrkněte na mého průvodce Cesta za tulipány!

Webovky: Het is weer tijd voor tulpen! Nationale Tulpendag. (tulpentijd.nl)

4) 25. ledna – 5. února – International Film Festival Rotterdam

Pro milovníky kultury je tenhle festival jako stvořený. Pokud si užíváte KVIFF, bude se vám i IFFR moc líbit. Častokrát se tu dají zkouknout i filmy z české produkce, ale samozřejmě zde najdete výborné filmové kousky z celého světa. Výhodou je samozřejmě i lokalita, při návštěvě festivalu si můžete projít i druhé největší město Nizozemska a prohlédnout si jeho dominanty. Co navštívit v Rotterdamu se dočtete zde.

Webovky: Homepage | IFFR

5) 18. února – 21. února – Karneval – Carnaval

Karnevalová sezona se v Nizozemsku neslaví po celé zemi, ale jen v některých jejích částech. Velké oslavy najdete v provinciích Severní Brabantsko a Limburg.

6) 23. března – 14. května – Keukenhof

Tulipánový ráj Kreukenhof otevírá své brány! Kvetoucí tulipány na vás v této době budou čekat v tulipánových atrakcích, a právě Keukenhof je hlavním turistickým tahákem. Pokud se chcete v roce 2023 vydat do Holandska za tulipány do Keukenhofu, přečtěte si tento článek.

Webovky: Welcome to Keukenhof

7) 1.dubna – 2.dubna – Kom in de kas

Chtěli byste navštívit holandský skleník, kde se pěstuje zelenina, ovoce, nebo třeba květiny? Teď máte ideální příležitost. Během akce Kom in de kas/ Pojď do skleníku se vám zdarma otevřou dveře do skleník ve vašem okolí.

 8) 19. dubna – 23. dubna – Bloemencorso Bollenstreek

 Květinové korzo Bollenstreek je další z květinových událostí, které by si žádný nadšenec neměl nechat ujít. Čeká vás průvod obřích květinovými lístky nazdobených alegorických vozů, které jsou doplněny tančícími dobrovolníky v kostýmech a čerstvými květinami nazdobenými jízdními koly a osobními auty. Květinové korzo je zážitek na celý život!

9) 27. dubna – Koningsdag

Oslava králových narozenin – Koningsdag je nejoblíbenějším svátkem většiny Holanďanů. Celá země se v tento den na počest krále Willema Alexandra oblékne do oranžova a náležitě si tento volný den užívá. Pokud chcete Holanďany zažít v jejich nejlepší rozverné náladě, navštivte zemi právě v tento den. Více o Dni krále najdete v tomto článku.

10) 13. května – 14. května – Nationale Molendag

Už jsme tedy probrali tulipány, nastal čas na další ikonu Nizozemska – větrné mlýny. Ty si můžete prohlédnout zvenku i zevnitř právě na Nationale Molendag/Národní den větrných mlýnů – všechny větrné mlýny označené vlaječkou se v tento den otevřou veřejnosti. Máte tak možnost podívat se zdarma do větrného mlýnu a pořádně si ho prohlédnout. Já už jsem větrný mlýn navštívila několikrát a užívám si to pokaždé.

11) 29. května – Dag van het Kasteel

Nejen větrné mlýny jsou pro vás otevřeny. Na Den hradů a zámků/Dag van het Kasteel se vám otevřou i brány zámků a hradů po celém Nizozemsku. V těch klasických na vás čeká například nová expozice, nebo speciální aktivity. Specialitou tohoto dne ale je, že se veřejnosti otevírají brány zámků, do kterých se běžně nemáte šanci podívat. Jedním z nich je například Kasteel Keukenhof.

Webovky: Bezoek kastelen en buitenplaatsen! – Dag van het Kasteel

12) 1. června – 4. června – Rotterdamse Dakendagen

Díky této události můžete zažít Rotterdam z úplně jiné perspektivy. V rámci Rotterdamse Dakendagen se vám otevřou střechy budov, na kterých se pořádají různé aktivity. Kromě těch si samozřejmě užíváte i panoramatické výhledy na celý Rotterdam. Tento festival se odehrává na 20 střechách rotterdamských budov. Samozřejmostí jsou koncerty, prohlídky i umělecké výstavy. Vstupenky budou v prodeji v průběhu roku.

Webovky: Je kan het dak op! – Rotterdamse Dakendagen

13) 10. června – Vlaggetjesdag

Vlaggetjesdag na pláži ve Scheveningen oslavuje lov slanečků, které se od tohoto momentu mohou nazývat Hollandse Nieuwe.  To kvůli největší kvalitě a obsahu tuku, kteří slanečci v sezoně obsahují. Slaví se hudbou, věší se vlajky, pojídají se slanečci, (o tom, jak se takový slaneček správně jí, jsem mluvila i v jedné z epizod podcastu Dřeváky a tulipány.) Běžně zde potkáte lidi v historických krojích a samozřejmě nesmíte zapomenout ochutnat Hollandse Nieuwe slanečka. Vstup je zdarma.

Webovky: HOME – Vlaggetjesdag Scheveningen

den haag scheveningen

14) 16. června – 18. června – Amsterdamse Open Tuinen Dagen

Pokud už jste někdy v Nizozemsku byli, mohli jste si možná všimnout typických úzkých a vysokých budov, kterými je Nizozemsko vyhlášené. Spousta těchto budov za sebou ale schovává vnitroblok s pestrobarevnými zahradami, do kterého se jako vetřelec běžně nedostanete. Tyto zahrádky jsou ale návštěvníkům v Amsterdamu aspoň jednou ročně otevřeny, a to v rámci festivalu Amsterdamse Open Tuinen Dagen.  

Webovky: Open Tuinen Dagen Amsterdam | Museum Van Loon

15) Duben–září – Sýrový trh v Alkmaaru

Sýrový trh je holandskou raritou a turisty velmi oblíbenou atrakcí. Trh se sýry se v holandském Alkmaaru objevuje už od roku 1365 a dodnes je koncipován stejně jako před lety. Najdete tu trhovce v historických krojích, vážení sýra i dohadování o ceně za jeden kilogram. To všechno můžete v Alkmaaru zažít při tradičních sýrových trzích i dnes. V období od dubna do září se trh koná každé páteční ráno.

Webovky: Bezoek de kaasmarkt van Alkmaar en ontdek Hollands kaasstad | Kaasmarkt Alkmaar

16) 22. června – 25. června – Varendcorso

Květinové průvody se konají v různých datech a na místech téměř po celé zemi. V našem regionu je tento průvod přece jen speciální. Odehrává se totiž na místních kanálech. Nazdobené jsou tu místo vozů lodě a nezdobí je (pouze) květiny, ale hlavně ovoce a zelenina. Tedy produkty, které farmáři v regionu Westland nejvíce pěstují. Průvod plovoucích loděk proplouvá i naším městem Maassluis a je samozřejmě doprovázen hudbou a tancem.  

Webovky: The Flower Parade | 23-24-25-26 june 2022 Finally showtime! (varendcorso.nl)

17) 1. srpna – 6. srpna – Pride Amsterdam

Průvod na podporu LGBTQI se v Amsterdamu koná už od roku 1996.

Ulice Amsterdamu se zaplní oslavujícími lidmi, duhové vlajky vlají, po kanálu se projíždějí barevné lodě. Do Amsterdamu se sjíždí lidé z celého světa a účastní se aktivit organizovaných během Pride týdnu.

Webovky: Home new – Pride Amsterdam

18) 25. srpna – 27. srpna – Mysteryland

Nizozemsko je velmocí elektronické hudby a hudbení festival Mysteryland je jedním z největších a nejnavštěvovanějších festivalů elektrické hudby široko daleko. Pokud si chcete protancovat střevíčky, tady se vám určitě bude líbit.

Webovky: Mysteryland

19) 1. září – 3. září – Wereldhavendagen

Rotterdam je největším přístavem Evropy. Každoročně se tu pořádá festival Wereldhavendagen oslavující život na moři, při kterém uvidíte průvod lodí, čekají vás různé exkurze a spousta doplňkových aktivit.

Webovky: Wereldhavendagen – 2, 3 & 4 september 2022

20) 9. září – 10. září – Open Monumenten Dag

V tento den se pro vás otevřou dveře až 4000 historických monumentů. Vstup je v tento den většinou zdarma a otevírají se i brány různých atrakcí, které jsou pro veřejnost běžně zavřeny. Výběr je obrovský a záleží jen na vašich preferencích.

Já jsem v rámci Open Monumenten Dag navštívila a zevnitř si prohlédla například loď Furie v našem Maassluis, dostali jsme i prohlídku s výkladem ve větrném mlýně a loni jsme v tento den prošli Haarlem, ve kterém byly otevřené dveře téměř v každé ulici. Prohlédli jsme si tedy několik muzeí, historickou radnici i zahrady ve vnitrobloku.

Webovky: Homepage winterstand 2022-2023 – Open Monumentendag

21) 3. září – Bloemencorso Zundert

Květinový průvod v Zundert je největší průvod květinami nazdobených alegorických vozů na světě. Pokud nestihnete Bollenstreek v dubnu, neměli byste si tento nechat ujít.

Webovky:

22) 10. září – Bloemencorso Lichtenvoorde – Květinové korzo Lichtenvoorde

Při tomto květinovém průvodu si můžete užít 18 obrovských alegorických vozů nazdobených jiřinovými květy a nespočet nazdobených osobních vozů.

Webovky: Corso Zundert – 4 & 5 september 2022

23) 11. listopadu – 18. listopadu – GLOW Eindhoven

GLOW je každoroční open air festival světelných projekcí a uměleckých děl. Festival je zdarma a odehrává se na různých místech v centru města Eindhoven. Čekají vás tu světelné instalace, video mapping a další typy světelných uměleckých projekcí.  

Webovky: GLOW – Home (gloweindhoven.nl)

BONUS: Vánoční trhy 2023 – data zatím nejsou oznámena

I vánoční sezóna má v Nizozemsku své kouzlo. Nádherné vánoční trhy najdete ve velkých i menších městech. Pro co nejlepší zážitky bych doporučovala spíš ta větší, kde na vás kromě svařáku a typických dobrot budou čekat i kluziště, sbory zpívající koledy, světelná výzdoba a další aktivity. Vyhlášeným vánočním městem je Valkenburg. Magické trhy najdete ale třeba i v Maastricht, Den Haagu či Amsterdamu.

Pokud se do Nizozemska chystáte a chcete zažít dovolenou nabitou zážitky, napište mi a já vaši dovolenou ráda naplánuji přesně podle vašich přání. Cestování po Nizozemsku je mou vášní a vždy mě potěší, když můžu svá oblíbená místa i náhodou nalezené skryté perly doporučit dál.

Mrkněte na nabídku služeb, které nabízím v rámci itineráře na míru.

Přeji Vám krásné prožití vánočních svátků a šťastný vstup do nového roku!

Mohlo by Tě zajímat: