11 praktických tipů jak být nováčkem v eko světě a nezbláznit se z toho.

Snížit uhlíkovou stopu. Zachránit klima. Odplastovat oceány. Žít zero waste.

Taky se na vás tahle motta valí ze všech stran a vy byste strašně rádi byli těmi, kdo zachrání planetu, ale vlastně nevíte jak na to? Já jo, a často si pokládám otázku jak to vlastně udělat, abychom u toho ještě pořád plnohodnotně žili?

Už delší dobu se snažím najít ten správný ekologicky šetrný přístup k životu. Omezuji spotřebu plastů, recykluji, už nezaháním stres nákupy všeho druhu, snažím se neplýtvat jídlem, vím, že nepojedu na plavbu na zaoceánské lodi a asi taky dlouho nikam nepoletím. Miluju second handy a maso jím jen párkrát týdně. Má to ale jeden háček, zatím to totiž vedlo jen k tomu, že jsem sama se sebou nespokojená a nešťastná, že nedělám dost.

Ze všech stran se na mě valí návody na to, jak žít můj život správně, co dělat, hlavně co nedělat. Co jíst, co nejíst, co kupovat a co nekupovat. V ideálním případě se od nás všech očekává, že nebudeme vlastnit auto, budeme jíst pouze lokální produkty, staneme se vegany a nebudeme nikam cestovat. Kupovat budeme jen nejnutnější potřeby a nedej bože, abychom si pořídili něco v plastu.

Na každém kroku mě pronásledoval pocit, že toho nedělám dost, že nežiju podle návodu. Místo radosti z každého malého kroku to vyústilo v pocit neschopnosti pokaždé, když jsem si dovolila koupit jahody v plastu. A pak mi to došlo. Tahle cesta nikam nevede. Nemusím ze sebe mít blbej pocit, když si dám párkrát do týdne maso. Že nemůžu jíst jen z farmářských trhů, protože v průběhu jejich otvírací doby já sedím v práci, ale nakupuju i v supermarketu. Že nakupuju věci v plastu. Že si ráda koupím nové šaty. A jestli to máš taky tak, neboj, je to v pořádku.

Nikdo z nás není nadčlověk, co spasí svět a sám zachrání naši planetu. Tak jako já nejsem ta, co ji svou neschopností sama zničí. Pojďme si tedy trochu poupravit ten pohled na situaci a zároveň sepsat pár bodů, které zvládne dělat snad úplně každý.

1. Nekelímkuj. Prostě si nos vlastní hrnek, ať už do práce, nebo do nějakého to go stánku. Ušetříš tím spoustu zbytečného jednorázového odpadu a ničím se neomezíš.

2. Recykluj a snaž se omezit svou plastovou spotřebu, hledej alternativy, ale nevyčítej si, když se rozhodneš koupit si něco v plastovém obalu.

3. Když jdeš nakupovat, ujisti se, že tu věc opravdu potřebuješ a nenakupuješ jen tak ze zvyku. A pokud tu věc nepotřebuješ, ale opravdu ji chceš, tak si ji jednou za čas dopřej.

4. Jestli bez nakupování oblečení nemůžeš být, nakupuj třeba v sekáči. Oblečení z druhé ruky tě nepřijde na moc peněz, ale životnímu prostředí pomůžeš hodně a dát takovému super kousku nový život je přece paráda! Pokud tě second handy ve tvém okolí nijak nenadchly, mrkni na appku Vinted a třeba najdeš nějaké poklady tam.

5. Pokud nechceš nosit oblečení z druhé ruky, kupuj slow fashion. Oblečení vytvořené pod tímto označením zaručuje vysokou kvalitu, férový přístup a ohodnocení lidem, kteří je tvoří a mimo jiné také delší životnost samotného oblečení.

6. Nepoužívej jednorázové nádobí jako talíře, kelímky a brčka.

7. Ukliď svět. Anebo ho aspoň nedělej špinavějším. Je to jednoduché, pokud vidíš na zemi odpadky, můžeš je sebrat a hodit do koše. Ruka ti neupadne a svět bude vypadat hned o něco líp.

8. Nahraď plastové produkty udržitelnou alternativou. Tady se můžeš vyřádit. Bambusové nádobí, kartáčky na zuby nebo plátěná taška do obchodu budou tvoji noví pomocníci.

9. Veganství je dost možná nejefektivnější způsob, jak planetě pomoci. Pokud ti maso nechutná, nebo ho z přesvědčení jíst nechceš, najdi si vhodné alternativy pro svůj jídelníček a maso vypust. A naopak, pokud maso miluješ a nedokážeš si představit bez něj žít, neboj, nenech si kazit chuť, ale pokud i tak chceš svou uhlíkovou stopu zmenšit, nejez ho každý den. Všichni nemusíme být vegani nebo vegetariáni a není se za co stydět.

10. Vyměň jednorázovou roušku za látkovou.

11. A nakonec. Neplýtvej. Jídlem, vodou, elektrickou energií, ale hlavně svou energií. Každý krok je krok vpřed. Je jedno jak malý. Nevyčítej si, že děláš málo. Děláš tolik, kolik v danou chvíli dělat zvládneš. A pamatuj, že všechno, co děláš, je postup kupředu.

Máte nějaké vlastní tipy, které sami dodržujete? Dejte mi vědět!

Sleduj smutnaavesela na instagramu , ať ti neuniknou žádné nové články

Nejnovější příspěvky:

Mohlo by Tě zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *